High-Speed Container Bag Belt Webbing Cutter for FIBC Loops and Slings
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2025
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Importers and Exporters
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JDG-8
- Product Line
- 1
- Lines
- 8
- Voltage
- 380V
- Seals Mode
- None
- Speed
- High
- Continuous-Rolled
- Yes
- Sealing & Cutting
- None
- Layer
- Single
- Machine Type
- Cutting Machine
- Computerized
- Computerized
- Type
- PP Woven Bag Making Machine
- Product Name
- FIBC Lifting Belt Cutting Machine
- 3 Phase Voltage
- 380V
- Frequency
- 50Hz
- Max. Belt Number
- 8PC
- Max. Belt Width
- 100mm
- Cutting Length
- 0-4000mm
- Cutting / Marking Precision
- ±2mm
- Marking Number
- 40
- Temperature Control
- 200℃-400℃
- Gross Power
- 3kw
- Weight
- 400kg
- Installing Dimensions (Lxwxh)
- 4000X1400X1300mm
- Transport Package
- Seaworthy Packing
- Specification
- 4000x1400x1300mm
- Trademark
- Qianfeng
- Origin
- Zhejiang, China
- HS Code
- 8477800000
- Production Capacity
- 200sets Per Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 150.00cm * 100.00cm * 100.00cm
- Package Gross Weight
- 500.000kg
Product Description



This machine integrates automatic length setting, marking, and cutting in one unit.
It detects defective products by camera and adopts servo motor to control the cutting length.
This machine features high speed, low energy consumption and high degree of automation.
It is suitable to make container bag lifting belts, ton bag reinforcement straps, seat belts, luggage straps and other similar materials which can be heat cutting.
It detects defective products by camera and adopts servo motor to control the cutting length.
This machine features high speed, low energy consumption and high degree of automation.
It is suitable to make container bag lifting belts, ton bag reinforcement straps, seat belts, luggage straps and other similar materials which can be heat cutting.
| Product Name | High-Speed Container Bag Belt Webbing Cutter for FIBC Loops and Slings |
| Model No. | JDG-8 |
| Max. Belt Number | 8pc |
| Max. Belt Width | 100mm |
| Cutting Length | 0-4000mm |
| Cutting / Marking Precision | ±2mm |
| Marking Number | 40 |
| Temperature Control | 200ºC-400ºC |
| Gross Power | 3kw |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 4000x1400x1300mm |
| Weight | 400kg |
| Learn More - Contact Us | More Products→Click Here |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.Main Products
Our company provides smart solutions for PP/PE woven bag production with main products including wovenbag cylinder-free reel-to-reel printing machine,woven bag automatic cutting and sewing machine with option-al functions for liner-insertion,top-hemming,bottom edge-binding,printing,perforation &handle punching,top-folding(valve woven bag)and other related machines.These equipments effectively reduce labor intensi-ty,lower production costs,improve product quality,and enhance production efficiency,creating greater eco-nomic benefits for your business.
Market &Service
With 28 years of expertise as a national high-tech enterprise,we deliver innovative woven bag manufacturingequipment backed by40+patents and ISO-certified quality.Our smart solutions are trusted by2,000+satisfiedclients worldwide,including markets across Southeast Asia,the Middle East,Central Asia,Russia,and Africa.





Q1:What types of machines does Qianfeng Machinery produce?
We specialize in manufacturing multifunctional automatic woven bag cutting andsewing machines and woven bag printing machines.Our equipment is widelyused for producing PP/PE woven sacks in industries like agriculture,food,chemi-cals,and construction.
Q2:What is your production capacity and lead time?
Production Capacity:We produce 400+machines annually.
Standard Delivery Time:around 30 days after deposit(depending on model andcustomization).
Expedited Options:Available for urgent needs (contact us for details).
Q3:Can your machines handle customized bag sizes/designs?
Yes!Our machines can be customized for:Bag dimensions (width/length adjustments)Printing colors (1-6 colors,flexographic)
Q4:What support do you provide after purchase?
Free remote installation guidance (or onsite engineer dispatch)One-year warranty+lifelong technical supportLifelong spare parts supply
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$23,000.00-33,000.00 / Set
-
US$39,430.00-49,430.00 / Set
-
US$62,430.00-82,430.00 / Set
-
US$62,430.00-82,430.00 / Set
-
US$23,000.00-33,000.00 / Set
-
US$23,000.00-33,000.00 / Set
-
Automatic Cutting and Sewing Machine with Liner Inserting and Hemming for PP Woven Fabric Bag MakingUS$62,430.00-82,430.00 / Set
-
US$4,600.00-6,600.00 / Set
-
US$23,000.00-33,000.00 / Set
-
US$32,870.00-42,870.00 / Set
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PP Woven FIBC Bag Making Machine
- Lifting Belt Cutting
- High-Speed Container Bag Belt Webbing Cutter for FIBC Loops and Slings
Related Categories
Hot Searches
More