| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Product Name | Woven Sack Heat And Cold Cut Sewing Machine for PP Bags |
| Model No. | QF-QFJ-850 |
| Max. Diameter of Unwinding Roll | 1200mm |
| Max. Cutting Width | 800mm |
| Cutting length | 600-1300mm |
| Cutting Accuracy | ±1.5mm |
| Bottom Folding Width | 20-30mm |
| Production Capacity | 30-50pcs/min |
| Running Power | 6kw |
| Cutting Type | Hot Cutting or Cold Cutting or both as required |
| Sewing Machine Type | Single Stitch (Double Stitch for option) |
| Stitch Pitch | 7-12mm |
| Weight | 2800kg approx. |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 6000x6500x1500mm |
| Remarks | 7.5kw air compressor prepared by the customer |
| If you need more details, please contact me. | |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.



