| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Product Name | PP Flat Yarn Six Shuttle Circular Loom with Suspension Structure |
| Model No. | QF-GXYZJ-6/850 |
| Number of Shuttle | 6 |
| Folding Width of Weaving | 400-800 (15.75-31.5 inch) |
| Max. Number of Warp | 792pcs |
| Rotational Speed of Main Body | 130-180r/min |
| Power of Main Motor | 2.2kw |
| Gross Power | 2.7kw |
| Real Power Consumption | less than 1.8kw |
| Dimension of Bobbin (DxL) | 38x230mm |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 9200x2500x3200mm |
| Weight | 1600kg Approx. |
| If you need more details, please contact us. | |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.



