| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | 1year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Product Name | PP Woven Bag Production Line PP Flat Yarn Extrusion Line PE Tape Line Flat Yarn Extruder Machine for Woven Bag Sack |
| Model No. | G-110/1100/180 |
| Max. Extrusion Output | 300kg/h |
| Screw Diameter | 110mm |
| Ratio of L/D | 33:1 |
| Rotational Speed of Screw | 20-90r/min |
| Width of Die Lip | 1100mm |
| Max. Linear Speed | 450m/min |
| Flat Yarn Denier Scope | 60-130tex |
| Drawing Ratio | 4-10 |
| No. of Winder (Spindles) | 180 by inverter control |
| Dimension of Bobbin (DxL) | 38x230mm |
| System Installed Power | 300kw |
| Normal Consumption Power | 150kw |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 34000x5800x3500mm |
| Weight | 29000kg approx. |
| Learn More-Contact Us | |
| More Products → Click Here | |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.



