Factory Direct Thickened Large Plastic Bags Biodegradable White Shopping Bag
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | One Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2025
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Importers and Exporters
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has import and export rights
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- QF-A55/800
- Type
- PE Film Blowing Machine
- Raw Material
- PE
- Maximum Folding Width of Film
- 800mm
- Screw Diameter
- 55mm
- Automation
- Automatic
- Computerized
- Computerized
- Machine Weight
- 2t
- Certification
- ISO9001:2008
- Product Name
- PE Film Blowing Machine
- Suitable Material
- HDPE, LDPE, LLDPE
- Diameter of Screw
- 55mm
- L/D Ratio of Screw
- 28:1
- Rotational Speed of Screw
- 6-65r/Min
- Power of Main Motor
- 15kw
- Heating Power
- 13kw
- Max. Output
- 50kg/H
- Die Size
- φ100,150 (or as Required)
- Max. Film Width
- 800mm
- Thickness of Single Film
- 0.008-0.15mm
- Installing Dimensions (Lxwxh)
- 4200X2000X4900
- 3 Phase Voltage
- 380V
- Weight
- 2000kg
- Winding Type
- Frictional Single Winder for Bag
- Transport Package
- Seaworthy Packing
- Specification
- 4200x2000x4900mm
- Trademark
- Qianfeng
- Origin
- Zhejiang, China
- HS Code
- 8477800000
- Production Capacity
- 200sets Per Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 600.00cm * 500.00cm * 400.00cm
- Package Gross Weight
- 1000.000kg
Product Description



The machine uses HDPE, LDPE or LLDPE as materials, after being heated, extruded, blown, drawn and winded, the materials become plastic tube.
After being sealed and cut, the tube can be made into food packaging bag, shopping bag and liner for PP woven sack.
It also can be used as agriculture film, field film and shed film after one or two side cutting.
After being sealed and cut, the tube can be made into food packaging bag, shopping bag and liner for PP woven sack.
It also can be used as agriculture film, field film and shed film after one or two side cutting.
| Product Name | Factory Direct Thickened Large Plastic Bags Biodegradable White Shopping Bag |
| Model No. | QF-A55/800 |
| Suitable Material | HDPE, LDPE, LLDPE |
| Diameter of Screw | 55mm |
| L/D Ratio of Screw | 28:1 |
| Rotational Speed of Screw | 6-65r/min |
| Power of Main Motor | 15kw |
| Heating Power | 13kw |
| Max. Output | 50kg/h |
| Die Size | φ100,150 (or as required) |
| Max. Film Width | 800mm |
| Thickness of Single Film | 0.008-0.15mm |
| Weight | 2000kg approx. |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 4200x2000x4900mm |
| Winding Type | Frictional Single Winder for Bag |
| Learn More - Contact Us | |
| More Products→Click Here | |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.Main Products
Our company provides smart solutions for PP/PE woven bag production with main products including wovenbag cylinder-free reel-to-reel printing machine,woven bag automatic cutting and sewing machine with option-al functions for liner-insertion,top-hemming,bottom edge-binding,printing,perforation &handle punching,top-folding(valve woven bag)and other related machines.These equipments effectively reduce labor intensi-ty,lower production costs,improve product quality,and enhance production efficiency,creating greater eco-nomic benefits for your business.
Market &Service
With 28 years of expertise as a national high-tech enterprise,we deliver innovative woven bag manufacturingequipment backed by40+patents and ISO-certified quality.Our smart solutions are trusted by2,000+satisfiedclients worldwide,including markets across Southeast Asia,the Middle East,Central Asia,Russia,and Africa.





Q1:What types of machines does Qianfeng Machinery produce?
We specialize in manufacturing multifunctional automatic woven bag cutting andsewing machines and woven bag printing machines.Our equipment is widelyused for producing PP/PE woven sacks in industries like agriculture,food,chemi-cals,and construction.
Q2:What is your production capacity and lead time?
Production Capacity:We produce 400+machines annually.
Standard Delivery Time:around 30 days after deposit(depending on model andcustomization).
Expedited Options:Available for urgent needs (contact us for details).
Q3:Can your machines handle customized bag sizes/designs?
Yes!Our machines can be customized for:Bag dimensions (width/length adjustments)Printing colors (1-6 colors,flexographic)
Q4:What support do you provide after purchase?
Free remote installation guidance (or onsite engineer dispatch)One-year warranty+lifelong technical supportLifelong spare parts supply
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Other Related Machines
- Film Blowing
- Factory Direct Thickened Large Plastic Bags Biodegradable White Shopping Bag
Related Categories
Hot Searches
More