| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support with Lifetime After-Sales Service |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Product Name | PP Woven Sack 5 Color Sheet Fed Flexographic Printer One by One |
| Model No. | S-SFY-800VB |
| Suitable Printing Material | PP Woven Bag/Jute Bag/Nonwoven Bag/Carton |
| Max. Input Width | 800mm |
| Max. Printing Width | 660mm |
| Max. Printing Length | 1200mm |
| Thickness of Printing Plate | 4mm |
| Printing Colors | 5 colors (2-6 colors for options) |
| Printing Sides | Single (double sides for options) |
| Production Capacity | 1500-4000pcs/hour |
| Installation Dimensions (LxWxH) | 6100x1400x1200mm |
| Weight | 1600kg approx. for 3colors |
| Drying Oven | Can be added as required |
| Ink Circulation System | Can be added as required |
| Bag Collection Unit | Can be added as required |
| Learn More - Contact Us | More Products→Click Here |

Wenzhou Qianfeng Machinery Co.,Ltd.is a wholly-owned subsidiary of Wenzhou Qianfeng Technology Co.,Ltd.(established in 1997),focusing on expanding the international market.We are committed to providing themost practical woven bag production equipment and solutions to customers around the world.



